Kartka z wakacji

Czas wakacji to dla niejednych czas zwykłej, normalnej i wytężonej pracy, dla innych czas odpoczynku, urlopu, wyjazdów po ojczystej ziemi ale także i za granicę. Niektórzy w tym wakacyjnym czasie wyruszają na pielgrzymki, różnego rodzaju rekolekcje czy oazy. Ja sam w młodości jako uczeń szkoły średniej, potem jako kleryk, dalej jako młody ksiądz  wyruszałem na rekolekcje oazowe najpierw jako uczestnik, później jako moderator -za każdym razem był to czas powiewu Ducha Świętego do mojego serca i czas doświadczenia wspólnoty Kościoła. Od wielu już lat w wakacyjnym czasie pełnię posługę w kościele włoskim. Niegdyś w San Felice niedaleko Rzymu, ostatnio w Cuneo i Genui. Mam wielu kolegów księży pracujących w Italii. Jednym z nich jest nasz parafianin ks. Artur Woźniak, który obecnie pracuje właśnie w Genui. Genua to bardzo piękne miasto położone nad Morzem Adriatyckim. Z jednej strony miasta jest morze- a z drugiej już góry. Jest to bardzo wielkie miasto sięgające ponad pół miliona mieszkańców. Roślinność jest tu już śródziemnomorska, a więc różnego rodzaju palmy- które sprawiają że znajdujemy się już w innej strefie klimatycznej. Każdy Kościół lokalny jest inny. Musimy zdawać sobie sprawę, że inny jest Kościół Polski, inny jest już Kościół we Włoszech, a inny zapewne w innym kraju. Ale wszyscy tworzymy jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół założony przez Jezusa Chrystusa i zbudowany na Skale- czyli Piotrze. Posługiwałem w parafii 7- tysięcznej, gdzie pracuje proboszcz z wikariuszem, którym jest ks. Artur Woźniak i diakon stały ( żonaty).  Wiele cech jest wspólnych z Kościołem w Polsce, ale wiele jest tez innych. Np.: Komunia Święta jest tu dawana na rękę, oczywiście można tez przyjąć do ust- jest dozwolona i jedna i druga postawa.  Nadzwyczajnymi szafarzami komunii św. są tez kobiety, które tez rozdają wraz z księżmi Komunię św.  W  Kościele Polskim nadzwyczajnymi szafarzami- tak jak u nas pan Tadeusz są tylko mężczyźni, w kościele włoskim są też kobiety. Codziennie i w niedziele ludzie świecy czytają czytania z Pisma Świętego- i nie chodzi tu o lektorów, tylko sami z ławki  wychodzą aby przeczytać Słowo Boże. Ta parafia ma tez diakona stałego. Jest żonaty diakon starszy. Bardzo się cieszyłem z jego posługi na Mszy św, bo kiedy była bardzo trudna- pod względem języka włoskiego -ewangelia do odczytania, to oczywiście czyta diakon kiedy uczestniczy i służy posługą na Mszy św. W parafii działa bardzo prężnie caritas przygotowując codziennie obiady dla biednych i potrzebujących.  Jest też mocno rozwinięty wolontariat- tzn. cała armia ludzi, których ma do dyspozycji proboszcz. Oni  zgodnie ze swym dyżurem pomagają mu w kancelarii w pracy biurowej i w Caritasie gotując obiady. Jest to dla mnie zawsze szczególny czas doświadczenia kościoła włoskiego ale także odpoczynku i nauki języka włoskiego. Po posłudze w Genui  odbyłem swoje osobiste 3 dniowe rekolekcje w Wiecznym Mieście, w Rzymie – w sercu Kościoła.

A Rzym to jest oczywiście cząstką Ziemi Świętej. Pielgrzymowanie i rekolekcje rozpoczynam od bazyliki św. Piotra- tam przed Najśw. Sakramentem adoracja, osobista modlitwa i brewiarz. Dalej modlitwa przy ołtarzu i konfesji św. Piotra, św. Jana Pawła II i wielu świętych papieży. Zawsze ilekroć jestem w Rzymie i stoję  na placu św. Piotra, uświadamiam sobie że ten obelisk który jest na środku placu św. Piotra był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra Apostoła i pierwszych rzymskich chrześcijan. Dalej bazylika św. Pawła, gdzie został ścięty św. Paweł. Jest nawet fragment łańcucha, którym był spętany. Dalej Bazylika Męki pańskiej- gdzie znajdują się schody, po których szedł Pan Jezus do Piłata, a które to schody zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu przez św. Helenę. Dalej bazylika Krzyża Jerozolimskiego, gdzie znajduj się najstarsze bardzo duże relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym dokonał zbawienia Pan Jezus, są  tam Jego gwoździe i zachowała się tabliczka, która była na krzyżu Jezusa i na której widniał napis w trzech językach. Najnowsze badania potwierdzają autentyczność tych relikwii. Punktem kulminacyjnym było moje spotkanie z Ojcem Świętym w auli Pawła VI, które odbywa się w każdą środę.

Ks. prob. Andrzej Klukowski

 


Fragment tabliczki z Krzyża Pana Jezusa w bazylice Krzyża Jerozlimskiego

Modlitwa przy św. Janie Pawle II

To jest niesamowite, że ten obelisk był świadkiem śmierci św. Piotra i pierwszych rzymskich chrześcijan.

Ołtarz w bazylice św. Piotra, pod którym są relikwie i grób Apostoła Piotra.

A to już bazylika św. Pawła, w miejscu gdzie został ścięty św. Paweł w Rzymie

 

A to już Bazylika Meki Pańskiej, gdzie znajdują się Święte Schody- po których Pan Jezus szedł do Piłata przywiezione z Jerozolimy przez św. Helenę. Współczesne badania i historia potwierdzają autentyczność  tych relikwii.

 

Kościół, w którym pracuje nasz parafianin ks. arur Woźniak i w którym mam możliwość posługi wakacyjnej.